بیماری های منتقله از حیوانات
بهداشت پزشکی پیشگیری از بیماری‌ها پیشنهاد سایت چمونه دسته‌بندی نشده دیگر بیماری‌ها سلامت کودکان

بیماری های حیوانات خانگی

حیوانهای خانگی میتوانند مونسهای بسیار خوبی باشند و کمک کنند که ما سالم و فعال بمانیم. اما آنها نیز همانند انسانها ممکن است آلوده به باکتری، انگل و ویروس ناشی از غذای فاسد، سایر حیوانهای بیمار، محیط آلوده یا انسانهای بیمار شوند. برخی از این بیماریها میتوانند از حیوان خانگی به شما منتقل شوند.

بیماریهایی که ممکن است از حیوانها به انسانها منتقل شوند عبارتند از:
ای کلای
سالمونلا
هاری
توکسوپلاسموز
طب طوطی
و…

افراد زیر در معرض خطر مشکالت شدید ناشی از برخی از این بیماریها هستند:
نوزادان
خردسالان
سالمندان
افرادی که داروهای ایمونوساپرسور مصرف میکنند و افراد مبتلا به ایدز

چگونه میتوانم از عفونت پیشگیری کنم؟

 بهداشت و سلامت شخصی شما:  دستانتان را قبل از دست زدن یا تمیز کردن فضوالت حیوان خانگیتان،  مدفوع، اسباب بازیها، یا غذای حیوان بشویید. قبل از آماده کردن غذا، خوردن یا سیگار کشیدن دستهای خود را بشویید  مطمئن شوید که کودکان پس از دست زدن به حیوان بالفاصله دستهایشان را  بشویند. بسیاری از کودکان به خاطر دست زدن به حیوان خانگی و سپس گذاشتن دست نشسته در دهانشان بیمار شده اند. از هر گونه تماس مستقیم پوستی با مدفوع، استفراغ، ادرار یا بزاق حیوان خودداری کنید  از اشتراک ظرف یا وسایل غذاخوری با حیوان پرهیز کنید. ظروف و لوازم غذاخوری تنها مخصوص انسانها هستند. ظرفهای غذای حیوان خانگی فقط مخصوص حیوانهای خانگی هستند  نگذارید که حیوان خانگیتان صورت فرزندتان یا خودتان را بلیسد  کسانی که سیستم ایمنی تضعیف شدهای دارند میبایست پیش از گرفتن حیوان خانگی در مورد خطر ابتال به بیماری با مراقبتگر بهداشتی خود صحبت کنند.

رعایت بهداشت حیوان خانگی: جلوگیری از گاز گرفتن و چنگ زدن، کنترل رژیم غذایی حیوان به صورت دقیق، ایجاد مکانی مانند قفس برای نگهداری و استراحت حیوان

محمد ابراهیمی
محمد ابراهیمی هستم دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، مشتاق سالم دیدن تمام انسانها و مخصوصا هم‌وطنان پر شور ایرانی. عاشق مطالعه و دنیای دیجیتال و دنبال کننده تکنولوژی هستم. بزرگترین آرزوی من این است که بتونم به یک فرد باارزش برای وطنم تبدیل بشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *