پیشگیری از بیماری‌ها پیشنهاد سایت چمونه زنان و زایمان سلامت زنان مامایی

کیست تخمدان

کیست تخمدان کیسه هایی پر از مایعات در تخمدان یا سطح آن است. بیشتر کیست های تخمدان بی ضرر هستند و ناراحتی کمی یا ناخوشایند دارند. اکثریت بدون درمان در طی چند ماه از بین می رود. با این حال ، کیست تخمدان پاره شده می تواند باعث علائم جدی مانند پیچاندن تخمدان و درد شدید شود. بعضی اوقات ممکن است باعث استفراغ یا ضعف شود.

طبق برخی مطالعات ، حدود ۸٪ از زنان قبل از یائسگی می توانند کیست بزرگی ایجاد کنند که باعث ایجاد مشکلاتی شود. حدود ۱۶٪ از زنان بعد از یائسگی دچار کیست تخمدان می شوند که احتمالاً سرطان وجود دارد.

انواع و علل

کیست تخمدان انواع مختلفی دارد که علل آن متفاوت است.

۱_کیست فولیکول
در طی چرخه قاعدگی یک زن ، یک تخمک در کیسه ای به نام فولیکول که در داخل تخمدان ها قرار دارد ، رشد می کند. در بیشتر موارد ، این فولیکول یا کیسه پاره می شود و تخمک را آزاد می کند. اگر فولیکول پارگی نداشته باشد ، مایع موجود در فولیکول کیست را در تخمدان تشکیل می دهد.

۲_کیست لوتئوم Corpus
کیسه های فولیکول معمولاً پس از آزاد شدن تخمک حل می شوند. اگر کیسه حل نشود و باز شدن مهر و موم های فولیکول صورت گیرد ، می توانید مایع اضافی در داخل کیسه ایجاد شود و این تجمع مایع باعث ایجاد کیست لوتئوم می شود.

۳_کیست پوستی
کیست درموئید ، که به آن تراتوموما نیز گفته می شود ، به رشد کیسه در تخمدان ها گفته می شود که می توانند مو ، چربی و بافت های دیگری داشته باشند زیرا از سلول های جنینی تشکیل می شوند. آنها به ندرت سرطانی هستند.

۴_سیستادنوما
سیستادنوما رشد غیر سرطانی است که می تواند در سطح خارجی تخمدان ها ایجاد شود.

۵_آندومتریوم
بافتهایی که معمولاً در داخل رحم رشد می کنند همچنین می توانند در خارج از رحم ایجاد شده و به تخمدان ها متصل شوند و در نتیجه کیست ایجاد شود.

۶_کیست غیر عملکردی
در بعضی از خانمها تخمدانهای آنها حاوی تعداد زیادی کیست کوچک است. این حالت به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) گفته می شود. این می تواند باعث بزرگتر شدن تخمدان ها شود. اگر به موقع درمان نشود ، این شرایط می تواند باعث بارداری سخت و حتی ناباروری شود.

کیست فولیکول و کیست لوتئوم بدن معمولاً بی ضرر هستند ، به ندرت باعث درد می شوند و غالباً طی دو یا سه چرخه قاعدگی به تنهایی از بین می روند.

کیست درموئید ، سیستادنوما ، اندومتریوما مربوط به عملکرد طبیعی چرخه قاعدگی نیست. با این حال ، آنها ممکن است بزرگ شوند و باعث شوند تخمدان از موقعیت خارج شود. این احتمال پیچ خوردگی دردناک تخمدان به نام پیچ خوردگی تخمدان را افزایش می دهد. پیچ خوردگی تخمدان ممکن است باعث کاهش و توقف خون ناشی از تخمدان شود.

علائم

بیشتر کیست ها کوچک هستند و علائمی ایجاد نمی کنند. به طور کلی ، آنها می توانند به تنهایی از بین بروند. در حالی که علائم می تواند با رشد کیست ظاهر شود ، از جمله:

نفخ شکم یا تورم
حرکات مفید روده
درد لگن قبل یا در طول چرخه قاعدگی (معمولاً یک درد کسل کننده یا تیز در قسمت تحتانی شکم در طرف کیست)
مقاربت دردناک
درد در قسمت تحتانی کمر یا ران
حساسیت به پستان
تهوع و استفراغ

بعضی اوقات کیست می تواند باعث علائم شدید شود. اگر علائم زیر را دارید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

ناگهانی ، درد شدید شکم یا درد لگن
درد با تب و پرتاب شدن
سرگیجه ، ضعف ، احساس ضعف
تنفس سریع

علائم شدید فوق ممکن است نشان دهنده یک کیست پارگی یا پیچ خوردگی تخمدان باشد. در صورت عدم درمان به موقع ، هر دو بیماری می تواند منجر به عواقب جدی شود.

تشخیص

پزشکان می توانند در طی معاینه معمول لگن ، کیست تخمدان را تشخیص دهند. بسته به شرایط آن مانند اندازه ، محل و ترکیب آن (جامد یا مایع پر شده) ، ممکن است پزشکان برای تأیید وجود کیست به برخی آزمایشات نیاز داشته باشند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سی تی اسکن
MRI
تست حاملگی

یک آزمایش مثبت ممکن است وجود کیست لوتئوم جسد را نشان دهد.
سونوگرافی لگن
این می تواند تصویری از رحم و تخمدان ها را روی صفحه ویدیویی ایجاد کند.
لاپاروسکوپی
این یک عمل جراحی است که به بیهوشی نیاز دارد. پزشکان می توانند تخمدان ها را ببینند و کیست تخمدان را با این روش از بین ببرند.
آزمایش خون CA 125
طبق اطلاعات ، سطح خون پروتئینی به نام آنتی ژن سرطانی (CA 125) اغلب در خانم های مبتلا به سرطان تخمدان بالا می رود. سطح CA 125 بالا رفته همچنین می تواند در شرایط غیر سرطانی ، مانند آندومتریوز ، فیبروم رحمی و بیماری التهابی لگن رخ دهد.

درمان

بیشتر کیست ها به خودی خود می توانند از بین بروند و نیازی به درمان ندارند. بعضی اوقات ، بسته به علائم و شرایط سلامتی ، پزشکان روش های مختلف درمانی را ارائه می دهند.

قرص های ضد بارداری
قرص های ضد بارداری می توانند تخمک گذاری را متوقف کرده و از بروز کیست های جدید جلوگیری کنند. همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهد. این روش معمولاً هنگام استفاده از کیست تخمدان مکرر از بیمار استفاده می شود.

لاپاروسکوپی
این عمل جراحی برای کیست های کوچکتر است. پزشکان یک برش کوچک در بالا یا پایین دکمه شکم انجام می دهند. می توانید بلافاصله بعد از عمل به خانه بروید.

لاپاراتومی
این روش معمولاً هنگام بزرگ بودن کیست مورد استفاده قرار می گیرد. پزشکان برای تأیید اینکه کیست سرطانی است ، بیوپسی انجام می دهند. اگر سرطانی باشد ، ممکن است بیمار برای برداشتن تخمدان ها و رحم به هیسترکتومی نیاز داشته باشد. گاهی اوقات شیمی درمانی یا پرتودرمانی لازم است.

جلوگیری

کیست تخمدان قابل پیشگیری نیست. اما معاینات روتین زنان می تواند کیست تخمدان را زود تشخیص دهد. به طور کلی ، کیست های خوش خیم تخمدان سرطانی نمی شوند. در حالی که گاهی اوقات علائم سرطان تخمدان شبیه به کیست تخمدان است. بنابراین ، مهم است که به پزشک مراجعه کنید و به طور مرتب معاینات زنان و زایمان انجام دهید.

لطفاً در صورت بروز هرگونه علائم به پزشک مراجعه کنید.

درمان خانگی
داروهای خانگی می توانند در کاهش سمپتومها مفید باشند ، موارد معمول شامل موارد زیر است:

حرارت

پد گرما را روی ناحیه تحتانی لگن قرار دهید تا درد آن تسکین یابد. هر بار حداقل ۱۵ دقیقه این کار را انجام دهید. با یک بالشتک بخوابید تا از پوسته پوسته شدن جلوگیری شود.

روغن کرچک

این یک داروی قدیمی برای کیست تخمدان است. گفته می شود روغن کرچک بدن بافت های اضافی و سموم را پاک می کند و سیستم های لنفاوی و گردش خون را تحریک می کند.

حدود دو قاشق غذاخوری روغن کرچک را روی یک پارچه بزرگ تاشو زده ، پارچه را روی شکم قرار دهید ، یک لنت گرمایی را روی پارچه بگذارید ، سپس با یک پتو ضخیم بپوشانید. آنها را به مدت ۳۰ دقیقه بگذارید.

حمام نمکی اپسوم

نمک اپسوم سرشار از سولفات منیزیم است ، به عنوان یک شل کننده عضله عمل می کند و به نوبه خود درد را کاهش می دهد.

چای بابونه

بابونه دارای خاصیت آرام بخش آرام است و باعث کاهش درد می شود و به شما در آرامش کمک می کند.

دانه کتان

دانه کتان به تعادل نسبت استروژن به پروژسترون در بدن شما کمک می کند.

بادام

بادام یک ماده غذایی سرشار از منیزیم است که به کاهش گرفتگی دردناک همراه با کیست تخمدان کمک می کند.

منبع:webmed

فاطمه تپه‌رشی
فاطمه تپه‌رشی هستم ،متولد ۱۳۷۶ شهر سنقر استان کرمانشاه. دانشجوی کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران،جز انجمن مامایی ایران هستم امیدوارم مطالب مفیدی در اختیارتون گذاشته باشم. بهتون کمک کنم و پاسخگو سوالاتون باشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *