پزشکی پیشنهاد سایت چمونه سرطان پستان

باور‌های غلط رایج و حقایق سرطان پستان

احاطه شدن توسط انبوهی از اطلاعات در مورد سرطان پستان به ایجاد آگاهی در بسیاری از افراد که در مورد بیماری وحشت دارند کمک می کند. اما، اطلاعات نادرست منتشر شده می تواند بیش از آنچه در واقع لازم است، باعث اضطراب در زنان شود. بنابراین در اینجا برخی از افسانه‌های رایج برای پاک کردن تصور غلط و ارائه اطلاعات صحیح به شما، آورده شده است.

باور غلط 1: من سال گذشته ماموگرافی معمولی انجام دادم، بنابراین امسال دیگر نیازی به ماموگرافی ندارم.

واقعیت: ماموگرافی می تواند سرطان پستان را تشخیص دهد اما نمی تواند از آن جلوگیری کند. انجام ماموگرافی طبیعی تضمین کننده طبیعی بودن ماموگرافی در آینده نیست. ماموگرافی منظم می توان سرطان پستان را در مراحل اولیه تشخیص دهد که قابل درمان است.

باور غلط 2: ماموگرافی منظم از سرطان پستان جلوگیری می کند.

واقعیت: انجام ماموگرافی به طور منظم از سرطان پستان جلوگیری نمی کند. ماموگرافی منظم به تشخیص  آن، زمانی که بیشترین قابلیت درمان سرطان پستان وجود دارد، کمک می کند.

باور غلط 3: زنانی که هیچ سابقه خانوادگی در سرطان پستان ندارند ، شانسی برای ابتلا به آن ندارند.

واقعیت: اگرچه زنانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند، خطر ابتلا به آن را افزایش می دهند، اما این بدان معنا نیست که زنانی که هیچ سابقه خانوادگی سرطان ندارند، به این بیماری مبتلا نخواهند شد. در حقیقت، 85 درصد از زنان مبتلا به سرطان پستان هیچ سابقه خانوادگی ندارند.

باور غلط 4:  آسیب یا ضربه به پستان‌ها ، باعث سرطان پستان می شود.

واقعیت: اگرچه آسیب به پستان‌ها می تواند تورم ایجاد کند یا آن را لطیف و دردناک کند، اما باعث سرطان پستان نمی شود. گاهی اوقات ، آسیب ممکن است منجر به ایجاد یک توده در پستان شود، که چیزی نیست جز یک بافت اسکار است که معمولاً وقتی بدن آسیب دیده به طور طبیعی بافت پستان را ترمیم می کند، ایجاد می شود. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که آسیب یا ضربه به پستان‌ها خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

باور غلط 5: : وجود توده در پستان نشان دهنده سرطان است.

واقعیت: وجود توده در پستان می تواند نشانه سرطان پستان باشد، اما حتی علائم دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند بیماری را نشان دهد. در بیشتر موارد، سرطان پستان ممکن است باعث ایجاد یک توده نشود، خصوصاً در مراحل اولیه آن. با این حال، هر توده یا توده غیرمعمولی که احساس شود باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی بررسی شود.

باور غلط 6:  سرطان پستان مسری است.

واقعیت: سرطان پستان به دلیل رشد غیر طبیعی سلول‌های جهش یافته ایجاد می شود. این می تواند در داخل بدن از یک بافت به بافت دیگر گسترش یابد. اما سرطان پستان مسری نیست و از فردی به فرد دیگر سرایت نمی کند، زیرا ویروس ها یا باکتری ها بر خلاف سایر بیماری‌ها مسئول علت آن نیستند.

باور غلط 7: مردان به سرطان پستان مبتلا نمی شوند.

واقعیت: مردان در مقایسه با زنان نسبتاً کمتر در معرض خطر سرطان پستان هستند، اما حتی احتمال ابتلای آنها به این بیماری نیز وجود دارد. از آنجا که مردان بافت پستان دارند، می توانند به سرطان پستان نیز مبتلا شوند. در حقیقت، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در مردان بیشتر از زنان است ، زیرا عدم آگاهی در مردان باعث تأخیر در شناسایی علائم و درخواست درمان می شود.

باور غلط 8: زنان باردار خطر ابتلا به سرطان پستان را ندارند.

واقعیت: متأسفانه ، سرطان پستان در میان زنان باردار و پس از زایمان شایع است. اما از آنجا که سینه ها به طور طبیعی بزرگ و لطیف می شوند در هنگام بارداری یا شیردهی زنان ، تشخیص وجود توده یا سایر تغییرات در پستان دشوارتر است.

منبع: https://www.medicoverhospitals.in/breast-cancer/

سحر حسینی‌نژاد
سحر حسینی‌نژاد هستم، دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه نجف آباد. بزرگترین آرزوی من در زندگی سلامتی برای همه هم‌وطنانم و مردم سراسر دنیاست و امیدوارم روزی برسه تمامی انسان ها به خدمات بهداشتی و درمانی مطلوب دسترسی داشته باشند...به امید آن روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *