بارداری و تنظیم خانواده پیشنهاد سایت چمونه سلامت جنسی سلامت زنان سلامت مردان مامایی

روش های جلوگیری از بارداری

۱_اسپرم کش

این فوم ، ژله ای یا کرم مانند است که قبل از رابطه جنسی درون واژن می رود که حاوی ماده شیمیایی است که اسپرم را می کشد. برخی از انواع را باید ۳۰ دقیقه قبل از زمان انجام رابطه جنسی قرار دهید. اگر غالباً از آن استفاده کنید ، می تواند واژن را تحریک کند و احتمال ابتلا به عفونت ها و STD را بیشتر می کند.
مزایا: استفاده آسان ، ارزان.
معایب: ممکن است STD ها را محتمل تر کند و ۲۹٪ در طول سال اول مصرف، باردار می شوند.

۲_کاندوم مردانه

کاندوم لاتکس از ورود اسپرم به بدن زن جلوگیری می کند ، که از بارداری و برخی از بیماریهای مقاربتی محافظت می کند. از بین زوج هایی که فقط به کاندوم مردانه اعتماد می کنند ، ۱۵٪ در یک سال باردار می شوند.
مزایا: به طور گسترده در دسترس است ، در برابر برخی از STD ها ، ارزان است.
معایب: فقط در صورت استفاده صحیح هر بار موثر است. قابل استفاده مجدد نیست.


۳_کاندوم زنانه

این یک کیسه پلاستیکی نازک است که درون واژن قرار می گیرد. یک زن می تواند تا ۸ ساعت قبل از رابطه جنسی ، آن را در جای خود قرار دهد. برای انجام این کار ، او یک حلقه پلاستیکی قابل انعطاف را که انتهای آن بسته است را داخل واژن قرار دهید.
مزایا: به طور گسترده در دسترس است ، برخی از محافظت در برابر STD ها را ارائه می دهد.
معایب: ممکن است پر سروصدا باشد ، ۲۱٪ از کاربران باردار می شوند و قابل استفاده مجدد نیستند. برای جلوگیری از شکستگی نباید از کاندوم مرد استفاده کرد.

۴_دیافراگم

این یک گنبد لاستیکی است که یک زن قبل از رابطه جنسی روی دهانه رحم خود قرار می دهد. شما همچنین باید از اسپرم کش استفاده کنید. از ۱۰۰ زن که از آن استفاده می کنند ، ۱۶ سال در یک سال معمولی باردار می شوند.
مزایا: ارزان
معایب: باید توسط متخصص زنان یا ماما انجام شود. بدون حفاظت از STD در دوره شما به دلیل خطر ابتلا به سندرم شوک سمی قابل استفاده نیست.

۵_کاپ سرویکس

این وسیله که FemCap نیز نامیده می شود ، شبیه به دیافراگم اما کوچکتر است. بر روی گردن رحم قرار می گیرد. شما آن را با اسپرم کش استفاده می کنید. حدود ۱۵٪ از زنانی که هرگز فرزند نداشته اند هنگام استفاده از کلاه گردن رحم باردار می شوند. حدود ۳۰٪ از زنانی که فرزند داشته اند باردار می شوند.
مزایا: می تواند برای ۴۸ ساعت در محل بماند ، ارزان است.
معایب: باید توسط متخصص زنان یا ماما انجام شود. بدون محافظت در برابر STD در دوره خود نمی توانید از آن استفاده کنید.

۶_اسفنج

از جنس فوم است و حاوی اسپرم کش است. یک زن می تواند تا ۲۴ ساعت قبل از رابطه جنسی آن را در برابر دهانه رحم خود قرار دهد. از بارداری و همچنین درپوش گردن رحم جلوگیری می کند. اما بر خلاف دیافراگم ، نیازی نیست که توسط متخصص زنان و ماما انجام شود.
مزایا: بدون نسخه ، بلافاصله مؤثر است.
معایب: بدون استفاده از STD سخت است. در دوره خود نمی توانید از آن استفاده کنید.

۷_قرص ضدبارداری

متداول ترین نوع از استروژن و پروژستین برای جلوگیری از تخمک گذاری استفاده می کند. اگر درست استفاده شود بسیار مؤثر است. حدود ۸٪ از خانمهایی که از آن استفاده می کنند باردار می شوند. شما برای تهیه آن نیاز به نسخه دارید.
جوانب مثبت: بسته به نوع آن ، دوره های سبک تر ، منظم تر یا بدون دوره ای ، گرفتگی کمتر

معایب: هزینه (۰ تا ۵۰ دلار در هر ماه). بدون حفاظت از STD ممکن است باعث ایجاد حساسیت به پستان ، لکه بینی ، لخته شدن خون و افزایش فشار خون شود. برخی از زنان به دلیل خطرات سلامتی نباید از آن استفاده کنند.

۸_چسب ضدبارداری

زنانی که قرص های روزانه را فراموش می کنند ممکن است تکه های اورتا اوررا ، Twirla یا Xulane را بخواهند. شما آن را روی پوست خود می پوشید و هفته ای ۳ بار آن را به مدت ۳ هفته تغییر می دهید ، سپس یک هفته بدون آن باشد. همین هورمون ها را در قرص های ضد بارداری آزاد می کند و همینطور کار می کند.
جوانب مثبت: دوره های سبک تر و منظم تری با گرفتگی کمتر. نیازی به یادآوری قرص روزانه نیست.
معایب: هزینه (۰ تا ۵۰ دلار در هر ماه). ممکن است باعث تحریک پوست یا عوارض جانبی دیگر مانند قرص های ضد بارداری شود. بدون حفاظت از STD

۹_حلقه واژن

حلقه واژن یک حلقه پلاستیکی نرم است که داخل واژن می رود. هورمونهای مشابه قرص و چسب را آزاد می کند و برای جلوگیری از بارداری نیز به همان خوبی عمل می کند. دو نوع در دسترس است: Annovera و NuvaRing. Annovera را می توان بعد از یک هفته استراحت هر هفته مجدداً مورد استفاده مجدد قرار داد. NuvaRing هر ماه جایگزین می شود.
جوانب مثبت: دوره های سبک تر و منظم تر. جایگزینی کمتر مکرر.
معایب: هزینه (۳۰ تا ۵۰ دلار در هر ماه). ممکن است باعث تحریک واژن یا عوارض جانبی دیگر مانند قرص و لکه شود. از STD محافظت نمی کند.

۱۰_شات ضدبارداری

آن را Depo-Provera می نامند و یک شات هورمونی است که به مدت ۳ ماه در برابر بارداری محافظت می کند. برای زوج معمولی بهتر از قرص ضدبارداری کار می کند. فقط ۳٪ از افراد در یک سال باردار می شوند.
جوانب مثبت: فقط ۴ بار در سال تزریق می شود ، بسیار مؤثر.
معایب: هزینه (حدود ۲۴۰ دلار در سال). ممکن است باعث لکه بینی و سایر عوارض جانبی شود. از STD محافظت نمی کند.

۱۱_ایمپلنت

Nexplanon یک میله به اندازه کبریت است که پزشک زیر پوست بازوی بالای زن قرار می دهد. همان هورمونی را که در عکس گرفتن از بارداری وجود دارد آزاد می کند. میزان شکست کمتر از ۱٪ است.
مزایا: به مدت ۳ سال در برابر بارداری محافظت می شود و سپس باید برداشته شود. بسیار موثر.
معایب: گرانتر از جلو (۴۰۰- ۸۰۰ دلار برای امتحان ، کاشت و قرار دادن). ممکن است عوارض جانبی از جمله خونریزی نامنظم ایجاد کند. از STD محافظت نمی کند.

۱۲_آی یو دی

این مخفف دستگاه داخل رحمی است. در داخل رحم زن قرار می گیرد. IUD مس غیرهورمونی ، ParaGard ، تا ۱۰ سال کار می کند. IUD های هورمونی باید بعد از ۳-۵ سال جایگزین شوند. هر دو نوع باروری تخم را برای اسپرم سخت تر می کند. کمتر از ۸ از ۱۰۰۰ زن باردار می شوند.
مزایا: ماندگاری طولانی ، کم تحمل. IUD های هورمونی می توانند دوره ها کوتاه تر و سبک تر شوند.
معایب: دوره های نامنظم یا سنگین. IUD های مس می توانند دوره های دردناک تری ایجاد کنند. ممکن است گرانتر جلوی آن ، عوارض جانبی ایجاد کند.

۱۳_لوله گذاری

اگر مطمئن هستید که نمی خواهید باردار شوید ، ممکن است برای کنترل دائمی بارداری آماده باشید. عمل جراحی برای زنان تحت عنوان لوله گذاری لوله یا “گره زدن لوله های شما” نامیده می شود. جراح لوله های فالوپ را می بندد. این مانع از خروج تخمک از تخمدان ها می شود. (روش باندینگ در اینجا نشان داده شده است.)
جوانب مثبت: دائمی ، تقریباً ۱۰۰٪ مؤثر.
معایب: نیاز به عمل جراحی دارد ، ممکن است قابل برگشت ، گران نباشد. از STD محافظت نمی کند.

۱۴_وازکتومی

به غیر از کاندوم ، وازکتومی تنها گزینه کنترل بارداری برای مردان است. یک پزشک جراحی می کند که عروق پنهان را جدا می کند ، لوله ای که اسپرم را از بیضه حمل می کند. این مانع از انتشار اسپرم می شود اما بر انزال تأثیر نمی گذارد.
مزایا: دائمی ، ارزان تر از بستن لوله ، تقریبا ۱۰۰٪ مؤثر است.
معایب: ممکن است عمل جراحی ، فوراً مؤثر نباشد ، قابل برگشت نیست. از ابتلا به بیماریهای مزمن جلوگیری نمی کند.

۱۵_قرص اورژانسی

این روش بعد از رابطه جنسی برای جلوگیری از بارداری موثر است. اگردر زمان بارداری استفاده نکرده اید یا اگر زن گمان می کند که روش معمول وی انجام نشده است ، این گزینه خوبی است.

۱۶_روشی برای زنان مسن

اگر بالای ۳۵ سال هستید و سیگار می کشید یا چاق هستید ، قرص ضد بارداری ، چسب و حلقه توصیه نمی شود. از پزشک خود در مورد گزینه های بی خطر سوال کنید. اگر نزدیک به یائسگی هستید ، ضربان کنترل بارداری فواید دیگری دارد: ممکن است برخی از علائم پریمنوپوز را تسکین دهد.

۱۷_برداشت

“بیرون کشیدن” روشی قدیمی است که به مردی که قبل از انزال ، آلت تناسلی خود را از واژن خارج می کند ، تکیه می کند. اگر هر بار به طور صحیح انجام شود ، حدود ۴٪ از کاربران در یک سال باردار می شوند. اما با استفاده معمولی ، حدود ۱۸٪ باردار می شوند.
مزایا: رایگان ، بدون نیاز به دستگاه یا هورمون.
معایب: ممکن است انجام صحیح آن، کار سختی باشد. بدون محافظت در برابر STD

۱۸_کیت های تعیین کننده تخمک گذاری

بسیاری از زنانی که می خواهند باردار شوند از این موارد استفاده می کنند تا بفهمن زمان باروری چه روزی است. این کیت همراه با آزمایش ادرار است که میزان هورمون لوتئین کننده (LH) شما را بررسی می کند. LH 24 تا ۳۸ ساعت قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد ، یعنی زمانی که به احتمال زیاد باردار می شوید. برای جلوگیری از بارداری ، هنگام تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار نکنید.
مزایا: بدون دارو ، ارزان است.
معایب: رابطه جنسی خودبخودی را محدود می کند و شانس بارداری زیاد است.

۱۹_روشهایی با کمترین اثر

بدون استفاده از هرگونه روش کنترل بارداری، ۸۵٪ از زوج های فعال جنسی در طی یک سال باردار می شوند. حتی کمترین گزینه های کنترل بارداری، این تعداد را بسیار پایین می آورند.

۲۰_روشهایی با بیشترین اثر

اگر نمی خواهید باردار شوید ، مهم است که به چه میزان از روش کنترل تولد خود استفاده کنید. مؤثرترین انواع آنهایی هستند که لازم نیست در مورد آنها فکر کنید.

منبع:Medically Reviewed on 05/06/2020

فاطمه تپه‌رشی
فاطمه تپه‌رشی هستم ،متولد ۱۳۷۶ شهر سنقر استان کرمانشاه. دانشجوی کارشناسی مامایی از دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران،جز انجمن مامایی ایران هستم امیدوارم مطالب مفیدی در اختیارتون گذاشته باشم. بهتون کمک کنم و پاسخگو سوالاتون باشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *